Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 794 444 054, +48 794 168 367

„Nowy” Pośrednik Obrotu Nieruchomościami

Leszek Porzeziński 2020-04-20

Świat zmienia się nieustannie. Każdy nowy dzień to nowa rzeczywistość. Obostrzenia, restrykcje czy zmiany w życiu społecznym są nową „normalnością” naszych kolejnych tygodni.  Tak mogłaby brzmieć jedna z mnóstwa definicji czasu epidemii.  Zauważamy zmiany w życiu naszym i naszych bliskich, społecznych oraz tych w skali makro. Okres trudny, niekomfortowy.

Sytuacje niespotykane, ciężkie, problematyczne, każde w końcu muszą znaleźć odpowiedź. Zestaw zachowań  i procedur ułatwiających bądź sprzyjających powrotowi do normalności. Na podstawie mnogości ankiet, sondaży zauważyć należy, że ww. normalność jest możliwa. Nie każda branża posiada tak wielki przywilej, jednak niektóre radzą sobie w dalszym ciągu nie najgorzej.

Jak w obecnej chwili radzi sobie branża pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Odpowiedzi nie należy rozpatrywać w kategoriach dobrze lub źle. Uwzględnić należy politykę agencji nieruchomości jej wielkość czy strategię działań podjętych dla obecnych czasów.

Nieliczne agencje zawiesiły swoją działalność. Zdecydowana większość w dalszym ciągu realizuje swój podstawowy cel – sprzedaż, wynajem. Stało się to możliwe dzięki cyfryzacji. W dzisiejszej dobie kryzysu pośrednicy płynnie przeszli z pracy stacjonarnej, na pracę zdalną, nie pogarszając przy tym relacji z klientem. Mnóstwo odnalazło w nowej rzeczywistości rzadko stosowane dotychczas narzędzia wspomagające ich pracę. Dopasowanie się do istniejących warunków było tylko kwestią czasu. Stało się jednocześnie odpowiedzią na te same potrzeby klientów pragnących sprzedać, ale i kupić, wynająć, ale i nająć określoną nieruchomość.

Elastyczny, nowy agent nieruchomości.

Czas wymusza na nas zmiany, jednak zdecydowana większość naszych potrzeb jest w dalszym ciągu taka jak przed pandemią. Dziś, aby sprzedać swoją nieruchomość wcale nie trzeba wychodzić z domu. Najpopularniejszą, a jednocześnie najbezpieczniejszą formą kontaktu jest oczywiście „spotkanie wirtualne” lub znana doskonale wszystkim zwykła rozmowa telefoniczna. Zauważmy w tym miejscu, jak ważny w tym okresie jest kontakt z osobą profesjonalną i kompetentną.

„Nowy” agent nieruchomości, choć tak dobrze znany daje w obecnej chwili zapewnienie. To doświadczenie, wiedza, znajomość rynku. Pośrednik jak dawniej staje się partnerem w niełatwym czasie dla klienta. Zna i wie, w jaki sposób ułatwić pozyskanie dokumentów (śledzi je na co dzień). Przedstawia obecną sytuację na rynku (stale ją analizując). Podpowiada o nowych zasadach i procedurach w tym niełatwym dla wszystkich czasie (posiada kontakty z notariuszami oraz urzędami). To w końcu osoba mająca ze swoim klientem wspólny cel, niejednokrotnie bardziej nadrzędny niż wcześniej.

Kwestią wywołującą burzliwe dyskusje w środowisku tej branży w obecnej dobie są prezentacje nieruchomości. Jednak i w tej materii pośrednicy odnaleźli nowe kanały umożliwiające zapoznanie się z określoną ofertą. Dziś agenci osobiście prezentują przy zachowaniu wszystkich obostrzeń, restrykcji oraz nakazów nieruchomość. Zwykle są to ofert gruntowe, dla których najłatwiej jest utrzymać obowiązujące nowe normy. Nieruchomości z rynku mieszkań, domów, wynajmów wymagają większej elastyczności. Formą takich spotkań może być również standardowe spotkanie. Utrzymanie określonych odległości pomiędzy stronami lub niestandardowe chodź tak samo konstruktywne zaprezentowanie oferty np. w postaci filmów lub recenzji pośrednika poprzez Messenger lub Skype.

Wolność wyboru zależy wyłącznie od nas samych.