Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 794 444 054, +48 794 168 367

Rynek wtórny i pierwotny obrotu nieruchomościami

Tomasz Góralczyk 2018-12-10

Struktura liczby transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości wedle ich rodzaju w 2016 roku wygląda następująco: lokale stanowiły 47,5% tychże transakcji, 35,7% nieruchomości gruntowe, a 16,7% nieruchomości zabudowane. Najmniejszy wskaźnik uzyskały całe budynki – 0,1%. Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego są podobne zarówno do roku 2015, jak i 2017 (pierwsze 3 analizowane kwartały). Warto wspomnieć również o tym, że ponad 90% inwestycji z zakresu obrotu nieruchomościami działa w ramach wolnego rynku wtórnego i pierwotnego.

Wpływ biur nieruchomości

Dynamiczny rozwój branży nieruchomości związany jest nie tylko z nowoczesnym budownictwem, coraz większym odsetkiem wznoszonych nowych domów jednorodzinnych (i odsprzedawania/wynajmowania mieszkań), ale również z działalnością agentów pośrednictwa nieruchomości. To oni zajmują się pośrednictwem nieruchomości mieszkaniowych, obiektów komercyjnych (magazyny, hale, ośrodki wypoczynkowe), działek (tereny inwestycyjne, działki budowlane, grunty rolne i leśne), a także innymi rodzajami nieruchomości, takimi jak między innymi domy rekreacyjne czy gospodarstwa rolne. Pośrednicy wpływają zatem na szybki obrót lokalami, obsługując zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Tak jest w przypadku biura Góralczyk Nieruchomości Tomasz Góralczyk, które działa między innymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – to tam w ostatnich latach zanotowano największą liczbę transakcji sprzedaży/kupna nieruchomości będących lokalami użytkowymi (aż 60% całego udziału rynkowego).

Mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny ma wciąż dominującą pozycję w stosunku do rynku pierwotnego. To właśnie zlecenia sprzedaży mieszkań przeważają w pracy biur nieruchomości. Zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że kupujący może dokładnie zapoznać się z daną ofertą – lokalizacją mieszkania, jego wyglądem, opłatami za jego użytkowanie według rachunków poprzedniego właściciela. Ogromną zaletą jest również to, że mieszkania z rynku wtórnego najczęściej nadają się do natychmiastowego użytkowania. Jeśli chodzi o dane statystyczne, największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe, a także 4-pokojowe i większe. To one uzyskują wskaźniki sprzedaży powyżej 35%. Mieszkania 2-pokojowe to około 20% ogółu sprzedaży, a 4% stanowią lokale z jednym pokojem.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Lokale z rynku pierwotnego cechują się kilkoma zaletami. Przede wszystkim są to przestrzenie całkowicie nowe, wcześniej nieużytkowane i budowane według najnowocześniejszych standardów budownictwa. Warto wiedzieć, że biura nieruchomości współpracują z inwestorami, którzy umożliwiają rezerwację/zakup danego mieszkania już w fazie powstawania całego budynku. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie lokalu do indywidualnych potrzeb klienta – w zakresie podziału ścian, układania posadzek itd. Jeśli chodzi o typy lokali mieszkalnych sprzedanych na rynku pierwotnym wg powierzchni lokali, to utrzymuje się w ostatnich latach następująca tendencja: do 40 m² – około 20%, od 40,1 do 60 m² – około 50%, od 60,1 do 80 m² – około 22%, od 80,1 m² – około 8%.